Yarışma Jürisi

Anasayfa Yarışma Jürisi

Enis Erkel

KWORKS

1982 yılı başında ABD’de telekomünikasyon konusunda Ar‐Ge mühendisi olarak başlayan uluslararası yöneticilik kariyerinde, insanların gelecekteki ihtiyaçlarını öngörüp uygun teknolojilerin gelişmesine, uygulanmasına, ve pazarlanmasına liderlik yaptı.

1985 yılında dünyanın önde gelen araştırma kurumlarından Bell-Northern Research’e (BNR) katıldı. Telekomünikasyon ve internet teknolojilerinin geliştirilmesinde öncü projelerde liderlik yaptı. Nortel BNR’ı satın aldıktan sonra 1998 yılında ekibiyle 110 bin kişilik şirkette en çok patent başvurusu yapan direktör oldu. 1999 yılında Nortel şirketi içinde sadece bir kişiye verilen ‘Liderlikte Mükemmeliyet’ ödülünü aldı.

2000 yılında Nortel Asya‐Pasifik Bölgesi Başkan Yardımcılığına atanıp Hong‐Kong’a taşındı. ABD’de iken başlattığı ve ürünleştirdiği ‘carrier softswitch’ ürününün pazar payını Asya’da hızla artırarak 2002 yılında %43 global pazar payı elde etti.

2004 yılında Moskova’da Nortel Doğu Avrupa ve Rusya/CIS ülkeleri bölge liderliğini yaptı.

2005 yılında Güney Kore’de LG ile %50‐50 ortaklıkla kurulan LG‐Nortel Joint Venture şirketinin kurucularındandır. Teknoloji, patent/inovasyon ve yeni iş geliştirme konularından sorumlu Başkan Yardımcılığı yaptığı 4 yıllık dönemde, yılda 300’un üstünde uluslararası patent başvurusu üreten, ve 7 yeni ürünü pazara çıkaran bir inovasyon sürecini oluşturdu veyönetti.

2010 yılı başında Istanbul ve Ankara’da Türk Telekom Grubu Ar‐Ge’sini kurdu. Türkiye’de BT teknolojileri geliştirip ihraç edecek bir yapı kurmak için çalışmaya başladı. TT Grubunun ilk uluslararası tasarım patent başvurusu bu dönemde yapıldı. 7. Çerçeve’den ilk proje kazanımıyla başlayan, 16 adet AB projesi ve üniversitelerle işbirliği alanında 56 adet araştırma projesi sayısına ulaşan bir araştırmacı kültürün ve kadronun oluşmasına liderlik yaptı.

2013 yılı ortasında Koç Üniversitesi’ne Ar‐Ge danışmanı olarak katıldı. 2015 yılı Mart ayından itibaren de Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

DİĞER JÜRİ ÜYELERİ